2014. december 31., szerda

Karácsonyvárás az egri üzletekben

Már az elmúlt évben is észrevettem az üzletek szinte egységes dekorációit a bejáratnál. Na azért nem mindegyik várta ezzel a vásárlókat, de egy részük igen. A 2013-as karácsony előtt nem volt rá érkezésem, hogy lefényképezzem, most azonban nem mulasztottam el. Majdnem mindegyiket sikerült lencsevégre kapni, 1-2 kivételével. Volt olyan, hogy az üzlet profilját is ki lehetett találni a dekorációból, de a többség pl. erre nem áldozott sok időt és munkát. Ennek ellenére nem lehet azt mondani, hogy ezek az un. fenyőfák túlzottan csúnyák lennének. Egyszerűek és mondhatom, nekem nagyszerűek.

  
Kulcsmásoló előtt
A kulcsmásoló "fáján" díszkulcsok lógtak.

Ékszerüzlet dísze

Mikulásvirágos
Szerintem ez volt a legszebb a Távol-Kelet boltja előtt.


Férfi ruházati bolt előtt
 Ez pedig teljesen összecsengett azzal, hogy az üzletben mit kínáltak és kiknek.


Tollakkal és gömbökkel

Ez egy kicsit rendhagyó
 Eger egyik legigényesebb ruházati boltja, a termékek egyenesen Olaszországból jönnek. Legalábbis, két évvel ezelőtt még ez volt a helyes információ.


Gonzo bolt előtt
 Nálam ez a dísz kapta a második helyet.


  
Fenyőkkel, csillagokkal


First Fehérnemű és Harisnyabolt

Napfényes Reformház
 Itt inkább egyéb tárgyakkal csábították a vásárlókat.


Lagadrimi Lakberendezés és Ajándék Szalon
A város egyik legújabb üzlete, még két éve sincs talán hogy megnyitottak. Nem olcsó áruk boltja, de a minőségi áruk meg is érdemlik ezt. Itt mondta a lányom, ez az üzlet Párizsban is versenyképes lenne.

Optikus Bajcsy-Zsilinszky utca


Merkur írószer


2014. november 30., vasárnap

Adventi fények Egerben





2014-ben megint a Dobó téren van az Adventi vásár. Ma én arra nem jártam, csak a Széchenyi utcán és a Kossuth Lajos utca környékén. Az előbbin ugyanazok maradtak a fények, mint voltak korábban. A volt Káptalan utcán azonban rendesen meg lett növelve a fényfüzérek hossza. Így már szinte fényalagútban mehetünk végig. Kár, hogy itt még nincs hó, de ne panaszkodjak, tavaly szinte egész télen nem esett ebből a csapadékból. Azért remélem ezen a télen kicsit más lesz a helyzet. Akkor megint vissza fogok térni a fényképezőgéppel, biztosan más lesz a hangulat. Az előzetes szerint az árusok már kitelepültek a Dobó térre, s biztosan a piacnál is beindul hétfőtől az árusítás. Remélem lesz egy-két újdonság is a kínálatban. 

A főiskola épületét is díszítik fények, Biztosan lesz az épületen belül is felállítva karácsonyfa. Az elmúlt évben igen hangulatosan lett feldíszítve. Ha a Széchenyi utca felé nézünk szinte ugyanaz a látvány kerül szemünk elé, mint az elmúlt években. A napokban majd arra is tovább megyek, s megnézem mi változott. A Dobó térrel is adós vagyok, de ott először napvilágnál szeretném megmutatni, hogyan is alakult át a város központi tere. A képek már elkészültek, s igyekszem bemutatni azt is milyen munkálatok folytak a téren.

A Bazilika előtti téren is megmaradtak a korábbi fények és még ki is egészültek néhánnyal, így egy-két fára is került a világításból.






A lámpaoszlop is megkapta a díszét az Eszterházy téren, hogy a városba bevezető út - amely már szintén fel van díszítve - az ünnepnek megfelelő módon fogadhassa az érkezőt.


2014. november 1., szombat



Látogattunk. Minket senki se látott. 
A temetőbe vittünk ki virágot. 
Kik idejöttek egyszer, egy napon, 
ki voltak írva sok-sok kőlapon. 
Elmondtad, Nagyi, mi élők vagyunk, 
De közülünk egyenként itt hagyunk
valakit mindig...

2014. október 30., csütörtök

Végvári vigasságok 2014

A végvári vigasságok fő attrakciója az ostrom feldolgozása és bemutatása a 2 nap délutánján, illetve a 3. nap déli óráiban jelentett látványosságot. Eredetileg én csak a 2. nap lettem volna jelen az eseményen, de aztán úgy alakult, hogy a 3 napon is ott lehettem. Tavaly az ostromjelenet végét láttam, most az elejét néztem meg. A többit inkább hallgattam a Kazamatákból. Előtte többször felhívták a figyelmet a déli kapu lezárására, mivel ott zajlott a jelenetek többsége.


Nyílt egy étterem a Képtár földszintjén 1552 névvel. Október hónaptól un. gasztro kalandozásokat indítanak, ahol különböző népek konyháival lehet megismerkedni. Nincs előre meghatározott menü, hanem a'la carte történik, tehát nincs megkötés, hogy mit egyen a vendég.

A kigyulladt raktár
A végvár ostromának alapját az egri Vitézlő Oskola tagjai adták. Áprilisban azonban majdnem veszélybe került a tagok nyári programokon való részvételük. Történt ugyanis egy áprilisi hétvégén, hogy abban az épületben, ahol az egyesület ruháit és egyéb kellékeit tartották, tűz ütötte fel a fejét. Ugyan hamar megfékezték, de a felszerelésben így is jelentős kár esett (kb. a felszerelés fele). Májusban még kérdéses volt, hogy tudják-e pótolni a hiányt, mire megkezdődnek a nyári programok. Aztán példás lakossági összefogással, s az önkormányzat, valamint cégek segítségével sikerült pótolni a hiányokat, így nem kellett nélkülözni részvételüket a városi programokon. Már június elején meg tudtak jelenni, ugyan még nem biztos, hogy teljes létszámmal. Azonban a végvári játékokra már teljes felszereléssel részt tudtak venni.



A várvédők esküje
Harc a törökkel
A Gótikus palota előtt kezdődött a történet, s mint az Egri csillagokban Gergő és Vicuska bemutatásával. Azután viszonylag nagy ugrás volt, mert Dobó előtt a várbeli vitézek és nem vitézek letették az esküt és a következő pillanatban már a törökök jöttek is ostromolni a végvárat. A "harc" először a palota előtti téren folyt, majd innen vonultak le a külső és a belső vár közötti kapuhoz, a Varkoch kapuhoz. Itt aztán a hagyományőrző csapatok kitettek magukért, ment a csetepaté rendesen. Utána megint a Kazamatában voltam, s fényképeztem a hastáncosokat. A nap végén elsétálgattunk egy kicsit a várban is egy-két fénykép céljából. Készítettünk néhány igazán hangulatos képet.


   

2014. október 25., szombat

XIX. Végvári Vigasságok

19. alkalommal rendezték meg az egri várban a Végvári Vigasság elnevezésű történelmi játékot. Most három naposra tervezték a megemlékezést. Ebben az évben a belvárosi felújítások miatt kicsit módosult a korábbi évek gyakorlata, miszerint a Dobó téren kezdődött az egész, s onnan vonultak fel a várba. Most is volt ugyan vonulás,de nem a korábban megszokott útvonalon.

Az egész rendezvénysorozat a várban a Gótikus Palota előtt felállított színpadon kezdődött, ahol Dobó István átvette a város polgármesterétől a kulcsot, s megkezdődött a játék.
Én a második napon jutottam fel a várba. Miután a lányomat kitettem már csak parkolóhelyet kellett keresnem, ami igazán nem volt könnyű feladat.
Visszaemlékezni is hasonlóan nehéz, mivel közben Parádon az Ilona-völgyben dolgoztam, s valahogy erre nem jutott időm.
A főiskola Leányka utcai komplexumánál azért sikerült, de így egy kicsit távolabb voltam a vártól. A lányom fellépése csak később kezdődött, így szétnézhettem egy kicsit az éppen futó programok között. 16-án a kezdés a Pavanne zászlóforgató csoportjával kezdődött, akik a Gótikus Palota előtt sorakoztak fel. Dobosok szolgáltatták hozzá a ritmust. A zászlóforgatás befejeztével az ütemet verőkkel vonultunk át a vár beli székesegyház területére, ahol a Szent Sebestyén Számszeríjász Társaság tartott bemutatót, ahol megismerkedhettük a számszeríjakkal, majd láthattunk egy rövid bemutatót a nyilazásokból is. 





Innen már a Kazamatába mentem, ahol a Faatimah Hastáncvilág táncosai tartottak bemutatót, minden leérkező csoportnak. 11 órától délután 15 óráig. Az idegenvezető kezdő szövegét már azt hiszem mindannyian kívülről tudtuk a második nap végére. 

Én egy kicsit közben kimentem, s szétnéztem a hagyomány őrzők sátrai között. Az ágyúdombon több sátrat állítottak fel és amikor nem volt éppen jelenésük, akkor ezen a helyen múlatták az időt.




A kicsiknek is kínáltak programokat a szervezők, volt Gárdonyi kuckó, ügyességi játékok helye, kreatív sátor, ahol felnőttek vezetésével akár tűzzománcot is készíthettek. Ha mindez még nem lenne elég, akkor találhattak a kicsik mindenféle régebbi típusú foglalatosságot, ahol a kézügyességüket vagy logikus gondolkodásukat, esetleg egyensúlyozó képességüket próbálhatták ki.
A hastáncbemutatók végeztével még megettünk egy-egy kenyérlángost, s utána még megnéztük a hagyományőrzők fegyverbemutatóját, ami nem kevés zajjal is járt.



  

2014. augusztus 7., csütörtök

Múzeumok éjszakája 2014 - III. Főegyházmegyei Könyvtár



Megint elmaradtam egy kicsit a bejegyzésekkel, de mentségemre szolgáljon azért dolgoznom is kell, s a kettő ritkán megy együtt. Amiért tulajdonképpen elindultunk a Múzeumok éjszakájára, az utolsó napi program volt a főiskola Főegyházmegyei Könyvtárában. Mire abbahagytuk a Közigazgatási könyvtárban a nézelődést már javában elmúlt 9 óra, így a főiskolán az egyházmegyei könyvtárba már csak a 10 órási turnusba férhettünk bele.


Kódexírás és iniciáléfestés kellékei

 Az előzetesben azt ígérték, hogy megmutatják a „leg”-eket, lehet kódexet festeni, s a végén még valami ajándékot is kap a látogató, hogy emlékezetesebb maradjon az este. A könyvtárismertetőre már nem akartunk bemenni, hiszen azt már legalább 3 x hallottuk, így már rögtön az olvasóterem felé vettük az irányt. Itt a könyvtár vezetője és két munkatársa fogadta a vendégeket. A férfi kolléga be volt öltözve szerzetescsuhába, s ő ismertette és mutatta be a könyveket. Előtte a lányomnak volt az a látomása a kódexfestésről, hogy beöltözik szerzetescsuhába, a körmére viaszgyertyát illeszt, lúdtollat fog a kezébe és iniciálét fest. Szó se róla nem volt rossz ötlet, csak itt nem elsősorban felnőtt látogatókra készültek a kódexfestés területén, hanem inkább gyerekekre, ennek megfelelő volt a felszereltség is. Eredetileg az volt a terv, hogy legyen egy kicsit emlékezetesebb a látogatás, így mindenki nap egy tekercset ajándékba. No a lányom már nem kapott volna, ha rá nem kérdezünk, hogy mik azok ott a polc alsó részén. Így lett egy kódexlap-másolatunk is.


Legnagyobb könyv
Legkisebb könyv










Közben azért érdemes volt odafigyelni az ismertetőre is, ami közben aztán a kezünkbe is foghattuk valamennyit, de volt, amelyiknél cérnakesztyűt kellett húzni, sőt olyan is akadt, amelyiket csak nagyító segítségével lehet látni. A legkisebb könyv mindössze 6 mm-es és a Miatyánk 19 nyelvre van benne lefordítva. A legnagyobb könyv több mint, 80 cm magas és korabeli térképek vannak benne, amelyek még az 1500-as években készültek. Érdekes volt megfigyelni, hogy már annak idején mennyire ismerték a földrészek partvonalát. Ez akkor igen fontos tudás volt, hiszen a hajók többsége a part mentén közlekedett, s nem ártott kikerülni a zátonyokat.

Könyv 1048-ból
Legdíszesebb könyv










Láthattuk a könyvtár legidősebb könyvét, amely a 11. században, 1048-ban készült. Akkoriban még nem papírra írták a lapokat, hanem kikészített állatbőrre. Ha véletlenül eltévesztették az írást, nem volt nagy a gond, egyszerűen lekaparták, majd újra írták. A mai körszerű módszerekkel már azt is el tudják olvasni, amit korábban írtak a lapra. Ezek az állati bőrből készül lapok jóval tartósabbak voltak mint a mai papírok. Teljesen más a tapintásuk a fogásuk. Ezt csak kesztyűben volt szabad megfogni, s a térképeset is csak így lehetett megérinteni. Itt volt a legdíszesebb könyv is ami a Főegyházmegyei Könyvtárban fellelhető.

Legészakibb nyelv
Felsőtárkányi kastély










Érdekességként itt volt még az eszkimó nyelvre lefordított Biblia is, amely a legészakibb nyelvre lett lefordítva. Most azonban nem nézhettük meg a 4 nyelvre lefordított szertartáskönyvet, ami szintén megérdemelt egy „leg”-et, mivel ha jól emlékszem akkor az volt az egyik legkorábban 1 könyvön belül több nyelvre lefordított dokumentum. Ezt én egy korábbi városismereti sétán láttam, de itt meg lehet nézni a róla szóló bejegyzést is. Meg kell még említenem egy metszetet is. Ez ugyan nem leg, hanem inkább egyetlen. Ezen a metszeten Huetter az a felsőtárkányi kastély ábrázolta, amelyet Barkóczy püspök építtetett és Eszterházy leromboltatta. Az ok mindössze annyi volt, hogy túl nagyvilági életet élt az előd.

Ennyi fért bele ebben az évben az éjszakai programba. Most a várba nem mentünk fel, hiszen 10 óra után már csak a kiállításokat lehetett volna újból megtekinteni, az engem érdeklő programok már korábban befejeződtek. Panaszra azonban nem lehet ok, hiszen így is sok új ismerettel gyarapodtunk. Jövőre megint részt veszünk valamelyik érdes rendezvényen.

2014. június 27., péntek

Múzeumok éjszakája 2014 – II. Bródy Sándor Megyei Könyvtár közigazgatási részleg

Miután megnéztük a központi könyvtár felnőtt részlegét, átmentünk a Megyeházára, ahol a Közigazgatási Könyvtár található.

Megyeháza


Szőlőfürtös Fazola kapu
Címeres Fazola kapu
Az épület felépítését 1747-ben határozták el. Akkoriban a tisztviselők lakásán intézték az ügyeket, s a megyegyűléseket általában a Püspöki Palotában tartották. Így a hivatalos iratok is szanaszét voltak a városban. Barkóczy püspök határozta el a a Megyeháza felépítését meg is vásárolta a Fekete Sas fogadó épületét. Gerl Mátyás tervei alapján 1749 és 56 között építették fel. Fazola Henrik itt is több maradandó alkotást hozott létre. Elsőt rögtön a bejárati kapu feletti világítóablak kovácsoltvas díszítése jelenti. A második a két oldalt az emeletre vezető lépcsősorhoz nyíló kovácsolt vas ajtót jelenti, ami mára már szinte a város jelképévé vált. 1896-ban a budapesti Világkiállításon is kiállították. A rokokó művészet legszebb remekei Magyarországon, az európai művészet élvonalához tartoznak.


Közigazgatási könyvtár olvasó
Belső terem











Most már azért menjünk be az épületbe. A jobb oldali címeres kapun megyünk a lépcsőházba, ami felvezet a második emeletre, ahol a mai Közigazgatási Könyvtár van. Eredetileg a belső terem szolgált a korabeli iratok elhelyezésére. A bútorok eredetiek, s érdekesség az is, hogy az ablakszemek üvegei is a korabeli mestereket dicsérik. Nem a mai teljesen sima húzott üveg, hanem a régi idők technikájával készített ablakszemekben az üveg vastagsága korántsem egyenlete, így aztán néhol egy kicsit torzít. Nem egy helyen légbuborékok is felfedezhetők az üvegben.

Érseki címer
Ország címer
Város címer

A bútorok tetejét 3 oldalon címer díszíti aranyfüsttel bevonva (az ország, a város, és az érsekség címere). A régi idők iratai elfértek mindössze egy szobában. Ma már egy kicsivel több helyre lenne szükség ehhez.

A könyvtáros sok információt elmondott a történetéről, a fejlődéséről, s talán a jövőjéről. Is eredetileg egy nagy komplexumban gondolták elhelyezni a ma különálló részlegeket. Ez azonban egyenlőre még csak álom. Volt már rá több elképzelés is, de egyik sem valósult meg. Talán a jövőben lesz rá mód.