2016. június 18., szombat

Szökőkút és egyebek az Érsekkertben

Szökőkút

 Az előző bejegyzésben megemlítettem, hogy a sétányok kereszteződésénél jelenleg egy szökőkút áll.
1990-ben elszállították innen a Szovjet hősi emlékművet, aztán sok évig üresen állt a középső terület. 2000-ben került ide egy szökőkút, amelynek eredetije a Bárány uszodában állt. Azt a szökőkutat 1925-ben létesítették és a fürdő átépítéséig 1952-ig ott is maradt, majd elbontották.
A másolat szökőkút most is virágokkal övezve áll a park közepén. Minden évben, évszakonként más és más virágok díszítik körülötte a parkot. Nyári melegben a gyerekek szívesen hűsítik magukat vizével.

Excalibur étterem

A tótól nem messze várja a vendégeket az Excalibur Középkori Lovagétterem, úgy ahogy az illik. Belépve rögtön a kősziklába szorult kard vár mindenkit. Ha tovább is maradunk és valamit szeretnénk enni is, akkor az ételeket valódi középkori megfogalmazásban írt étlapról választhatjuk ki. Hamar nyakunkba akasztják a kendőt, hiszen itt kézzel is lehet enni a fogásokat, természetesen evőeszközt is használhatunk, ha úgy gondoljuk.

Vacsora közben
Középkori hangulatban
Legyen itt egy kis ízelítő a vacsora hangulatából, amikor először voltunk ott vacsorázni kedves ismerősökkel. Azóta még jártunk néhányszor az étteremben, s a hangulat azóta sem változott. A gyertyás üvegek most már még több faggyút viselhetnek.


Kifelé a parkból a Zenepavilonba ütközünk, ahol nyáron keddenként zenés műsorok várják a közönséget. Ezek ingyenesek, bárki meghallgathatja az előadókat.

Zenepavilon

Az Érsekkert kerékpárút felőli részét díszíti Kerényi Jenő Thália c. mészkőből készült szobra. Ez eredetileg az 1965-ben épült új színház mellé készült, de valamiért mégsem került oda.

2016. június 14., kedd

Érsekkert - Népkert - Érsekkert






Van Egerben egy városi park, ami először Érsekkert, majd Népkert, s a 90-es évek után újra Érsekkert nevet kapott. Korábban Püspökkertnek, a középkorban Vadkertnek, Vadaskertnek hívták. A vadaskert egészen a mai vasútállomás területéig húzódott. A XVI. században az ország vezető egyházi és világi méltóságai is szívesen jöttek ide vadászni, mert a területen lévő melegvíz-források miatt a tavak nem fagytak be s a vadkacsák szívesen időztek a vízen. Két oldalról a Klapka Gy. utca és a Hadnagy utca, keletről az Eger patak határolja. 1994 májusában természetvédelmi területté nyilvánították. 



Faállományából jelentősek a kert tengelyét képező sétányok mellett álló kettős vadgesztenyesor. Ez a fasor folytatódik az Ady Endre utcában is. Gyönyörű az a 2 méter törzsátmérőjű juharlevelű platánfa ami a strand közelében lévő sétány mellett áll. Ősszel színpompába vonja a környéket. Említésre méltó még a szecsuáni mamutfenyő. Az állatvilágának legszínesebb képviselője a patak vize felett cikázó jégmadár, de előfordul a fák között füles kuvik és gyöngybagoly.
A jelenlegi kert a XVIII. században alakult ki. A korábban vadasparkként, zöldségeskertként, illetve gyümölcsösként üzemelő terület egy részéből alakult ki a mai barokkos kert. 1730-35 között Erdődy püspök kezdte a kertet kialakítani, s a század közepén Barkóczy püspök a felsőtárkányi birtokán termelt facsemetékkel hozta létre a négyosztatú parkot.

Eszterházy Károly fallal vette körül a parkot. Az északi oldalon és a Stadion utca felől is kétszárnyas kovácsoltvas kapun keresztül juthatunk be a kertbe, melynek közepén gyalogkapu áll. Fazola Lénárd készítette a kovácsoltvas kapuszárnyakat. A műemlékek sora itt még nem ért véget. Ha az északi kapun lépünk be a kertbe, akkor jobb kéz felé a szabad területen egy díszes kőkaput láthatunk, amely a jezsuiták tulajdona volt. Ez eredetileg a Rózsa Károly utcai kertnek volt a kapuja. 1971-ben darabokra szedve szállították le a mostani helyére.



Barokk híd
Szintén műemlék a mesterséges tó fölött átívelő barokk híd is, ami eredetileg 1769-ben épült Eszterházy Károly megbízása alapján, s a Malom patakon segítette az átjutást. Középső, legmagasabb részén belül mindkét oldalon kőpad látható. Manapság igen sok házasságot kötő pár fotóhelyszíne is.


2001-ben létrehoztak a kertben egy Múzsák ligete elnevezésű területet, amelyben elsőként kapott helyet Bródy Sándor szobra. Őt követte a következő évben Gárdonyi Géza emlékműve. Sok híres költő, író (többek között Csányi Vilmos, Eszterházy Péter) ültetett itt fát.



Bródy és Gárdonyi

A park közepén a sétányok középpontjában hajdan a Szovjet hősi emlékmű állt, ennek helyére került a mostani szökőkút 2000-ben.


Szökőkút