Törökkerttől a Varkocs bástyáig
Tudom, most egy kicsit hűtlen lettem a bemutatáshoz, de a korábbi eseményeket is kár lett volna kihagyni, azt hiszem, ezzel egyetérthetünk. Itt a várnál mindig elő fogom venni a műholdképet, mert így nem kell elképzelni, hanem rögtön látjuk is a magyarázat után, hogy merre vezet az utam. Aki már járt itt, annak ismerős lesz, s a képek alapján biztos be tudja azonosítani. Aki pedig csak fog majd valamikor erre látogatni, az majd örülni fog a helyszínen, hogy milyen ismerős is a látvány.
Most már fogjuk magunkat és lépjünk be a várba a leginkább használt déli kapun keresztül, miután felkaptattunk az Imola Udvarház étterme előtt. Kéretik szépen bokára vigyázni és nem tűsarkú cipellőben nekiindulni, mert könnyen otthagyhatjuk a (fogunkat) sarkunkat. A bejáratnál rögtön Tar István és Illés Gyula szobrászművészek bronz domborműve fogad. Az alkotást a vár - ami Az Eger vár védői címet viseli - a vár ostromának 400. évfordulójára adták át 1952-ben.
Törökkert |
A várhoz vezető lépcső |
Alig léptünk be a kapun, rögtön jobb kéz felé van egy kis ajtó, amit a Törökkertbe vezet. A képen csak a falat látjuk, ami határolja.Általában a „mezei” látogatók előtt le van zárva. Ez azt jelenti, hogy leginkább nincs nyitva, én egy egri séta alkalmával, valamint az Egri vár napján – minden évben október 17. – jártam ott. Azt azért meg kell jegyezni, hogy ez a része a várnak kétséget kizáróan török eredetű védműve, amely az 1596-os évek után készült, amikor a vár már török kézen volt. Eddig még nem került sor a teljes helyreállításra. Jelenleg balesetveszélyesne van nyilvánítva így a nagyközönséget nem engedik be. Állítólag az én zsenge gyerekkoromban volt ott valami presszó féle de, a mostani rekonstrukció során is elsősorban vendéglátó-ipari funkciót kapna.
Varkocs bástya a falról |
Hippolit kapu |
Külső várfal |
A Varkocs kapubástya egészen a belső (déli) várfal nyugati végéhez épült még 1542-ben, 10 évvel az ostrom előtt. A bástya építéséről Tinódi így ír: „Délről város felől nagy bástya vagyon, /Varkuch Tamás rakatta kapu vagyon”. A várfalhoz szépen illeszkedik, s mintegy 15 méterrel van előbb. Építése előtt itt csak egy eléggé elavult, kevéssé védhető gótikus kaputorony volt. Falai többé kevésbé megmaradtak. Most már csak néhány lépés és a belső várba léphetünk be.
Azért ne nagyon bízzátok el magatokat, először még a bástyákkal ismerkedünk. Igaz ugyan annak nagy része már a belső várból nézhető, de a várat elkerülő sétaút még a jövő zenéje. Azért az olvasók már kapnak belőle egy kis előzetest, mert már jártam a bemutatón, ahol végigmentünk a leendő sétaút helyén.
Azért ne nagyon bízzátok el magatokat, először még a bástyákkal ismerkedünk. Igaz ugyan annak nagy része már a belső várból nézhető, de a várat elkerülő sétaút még a jövő zenéje. Azért az olvasók már kapnak belőle egy kis előzetest, mert már jártam a bemutatón, ahol végigmentünk a leendő sétaút helyén.
Kellemes kis sétára vittél ismét, ismerős helyekre. Megint visszavágytam. Jut eszembe. Nem tudom miért most, de megkérdem. Te körbe mersz menni a Minaret keskeny kerengőjén? :)
VálaszTörlésSzégyen, nem szégyen, képzeld, ez még kimaradt az életemből!
TörlésMennyi, de mennyi minden maradt még ki az életünkből eddig és mennyi fog ezután? Úgyhogy nem szégyen. :)
TörlésEz mind Ok, de hát itt élek a városban, s még nem voltam képes felmenni. Tudod azt mondom, miért akarunk elmenni távolra, ha a környezetünket sem ismerjük.
TörlésBoldogan ismerkedünk mindennel , bármerre viszel minket :-)
VálaszTörlésLehet azért tudnék olyan helyet, ahová nem szívesen megy még velem sem az emberfia.
Törlés